دلايل شكست رژيم

دلايل شكست رژيم

دلايل شكست رژيم

تا كنون چندين بار تصميم به كم كردن وزن خود از طريق دريافت رژيم هاي مختلف شده ايد؟ چنين بار شكست خورده و نا اميد شده ايد؟ و چندين  بار اين موارد رو از دوستان و آشنايانتان شنيده ايد؟ ميدانيد علت اين چيست؟
چون رژيم ها اساساً بر پايه شكست برنامه ريزي ميشوند. ٩٥٪‏ رژيم ها ناكارآمدند! در اين مقاله با هم نگاهي ميندازيم به اينكه چگونه ميتوان به كاهش وزن رسيد؟ براي اين هدف بايد در ابتدا بدانيم كه علت شكست يك رژيم در چيست!
دليل اول
رژيم ها تنها براي زمان محدودي برنامه ريزي ميشوند! رژيم يك راه حل كوتاه مدت براي مشكلي است كه در دراز مدت به وجود آمده! تمام افرادي كه رژيم مي گيرند به مدت زماني كوتاهي فكر مي كنند مثلا مي گويند ” اگر در اين مدت بتوانم وزن خودم را كاهش دهم سپس ميتوانم آن غذاي مورد علاقه ام را بخورم! ” اين دقيقاً همان طرز تفكريست كه منجر به شكست شما در اين پروسه مي شود. زيرا كه شما را به همان عادات غذايي قبل بازمي گرداند. اگر شما مي خواهيد وزن خود را كاهش دهيد و به تناسب اندام برسيد دست از رژيم غذايي برداريد و يك روش هميشگي
صحيح براي اين منظور بيابيد روشي كه بتوانيد با آن زندگي كنيد!
دليل دوم
رژيم گرفتن تنها نيمه اي از راه كاهش وزن ميباشد! تلاش براي كاهش وزن از طريق رژيم همانند شنا كردن با يك دست است! پروسه اي سخت و زمان بر. ورزش كردن بايد قسمتي از برنامه كاهش وزن در نظر گرفته شود زيرا كه بدون آن يا اين پروسه بسيار كند پيش خواهد رفت و يا شما مجبور به گرفتن رژيم هاي بسيار كم كالري خواهيد بود كه در آن مدام درگير گرنسنگي هستيد!
دليل سوم
رژيم ها راضي كننده نيستند. رژيم ها شامل محدود كردن كالري مصرفي و حجم مصرف غذاي شماست و گاهي تنها مجاز به مصرف پروتيين خواهيد بود و در عوض كاهش يا ممنوعيت كربوهيدراتها! هيچ كدام از اين رژيم ها شما را براي مدت طولاني راضي نگه نخواهد داشت. بهترين و سالم ترين عادت غذايي شامل خوردن تركيبي از پروتيين هاي كم چرب، چربي هاي مفيد و كربوهيدرات هاي پيچيده به اضافه مصرف زياد فيبرها و آب ميباشد.
دليل چهارم
رژيم ها گران قيمت هستند. غذاهاي سالم بسيار گران تر از آنهايي با ارزش غذايي كم هستند. خوردن اين غذا ها به بودجه شما آسيب خواهد زد! مانند غذاهاي رژيمي از پيش تهيه شده كه به صورت بسته بندي به فروش ميرسند و اغلب موارد شامل مواد افزودني هستند! پول و بودجه خود را براي غذاهاي گران قيمت به هدر ندهيد، تنها كافيست كه از مواد طبيعي و عادي براي خود غذا تهيه كنيد !
دليل پنجم
رژيم ها مناسب زندگي روزمره و عادي نيستند تابه حال به اين توجه كرده ايد زماني را كه شما مجبور به بسته بندي و اندازه گيري هر وعده رژيمي خود صرف ميكنيد و در تكاپو هستيد در حاليكه اطرافيان به راحتي غذاي خود را ميل ميكنند! بسيار سخت خواهد بود در چنين شرايطي موفق به نگاه داشتن تمام آن بايد ها باشيد! اين يكي ديگر از دلايل شكست است. انتخاب روش درست زندگي يكي از مهمترين چيزهاست بنابراين براي رژيم هايي كه نمي توانيد در طولاني مدت قوانين آنرا حفظ كنيد تلاش نكنيد چرا كه منجر به شكست ميگردد.
دليل ششم
افراط در رژيم، خود موجب اضافه وزن است. زمانيكه رژيم ميگيريد بدن به حالت ذخيره مواد غذايي ميرود و اين سبب ميشود كه هم روند كاهش وزن بسيار كند خواهد بود و هم پس از پايان رژيم وقتي شما به طور عادي غذا ميخوريد دچار اضافه وزن ميشويد.
راه درست كاهش وزن براي كاهش وزن و تناسب اندام بايد روشي را برگزينيد كه دايمي باشد و تبديل به روش زندگي زندگيتان گردد. روشي كه بتوانيد براي هميشه به آن پايبند باشيد. و زمان قابل قبولي ورزش و تمرين در اين برنامه قرار دهيد و اين روش را به گونه اي برنامه ريزي كنيد كه بتوانيد از عهده آن برآييد. با در نظر گرفتن اين نكات شما رها از فشارهاي رژيم هستيد و ديگر نگران آن نخواهيد بود در حاليكه برنامه كاهش وزنتان پيش خواهد رفت و بدن شما شاداب و سلامت خواهد بود.
برگرفته از الكساندرا مولتئان

Share this post