هلموت کهل

هلموت کهل

هلموت کهل (Helmut Kohl)

هلموت کهل مردی که ۱۶ سال صدراعظم آلمان و حدود یک ربع قرن رهبر حزب دمکرات مسیحی بود در روز ۱۶ ژوِئن ۲۰۱۷ درگذشت. هلموت کهل شخصی بود که در دوران زندگی سیاسی خودش کارهای بسیار بزرگی را انجام داد او نه تنها آرزوی وحدت دو آلمان بلکه برچیدن مرزهای اروپا را نیز جامه عمل پوشاند.

هلموت کهل رکورد دوران صدراعظمی در آلمان را دارد. کهل در اول اکتبر سال ۱۹۸۲ صدراعظم آلمان شد. او بیش از هر صدراعظم دیگری قدرت سیاسی را در این کشور دراختیار داشت و ۱۶ سال رهبری کرد و با شکست حزب دمکرات مسیحی آلمان در انتخابات سال ۱۹۹۸ این کشور هلموت کهل نیز استعفا داد.

هلموت کهل در سال ۱۹۴۷ به عضویت حزب دمکرات مسیحی آلمان درآمد و یکی از اعضای هیئت موسس سازمان جوانان این حزب در شهر محل تولدش لودویگزهافن شد. کهل از سال ۱۹۵۰ ابتدا در رشته حقوق و سپس در رشته تاریخ و علوم سیاسی به تحصیل پرداخت. او از سال ۱۹۶۶ به عضویت هیئت رئیسه حزب دمکرات مسیحی آلمان درآمد. او پیشرفت‌های سیاسی  خود را زیر سایه آدناوئر پیش برد. هلموت کهل در سال ۱۹۶۶ ریاست حزب دمکرات مسیحی آلمان را در ایالت راینلند فالتس به دست آورد و سپس  در سال ۱۹۶۹ موفق شد با کنار گذاشتن پتر آلتمایر، به ریاست دولت ایالتی انتخاب شود. دوسال بعد موفقیت بعدی کهل به سراغش آمد. او در سال ۱۹۷۱ موفق شد اکثریت مطلق آرا را در ایالت راینلند فالتس آلمان به دست آورد و در سال ۱۹۷۳ به ریاست حزب دمکرات مسیحی آلمان انتخاب شد و این پست را ۲۵ سال تمام در اختیار داشت.  در سال ۱۹۸۲ بحرانی در روابط دو حزب سوسیال دمکرات و دمکرات‌های آزاد آلمان که در ائتلافی دولت آلمان را زیر نظر هلموت اشمیت، صدراعظم پیشین آلمان تشکیل داده‌ بودند بوجود آمد. حزب دمکرات‌های آزاد به حزب دمکرات مسیحی آلمان متمایل شد و از ائتلاف این دو حزب دولتی تشکیل شد که هلموت کهل، صدراعظم آن بود. کهل با فروریزی دیوار برلین در سال۱۹۸۹ سرانجام موفق شد در عرصه جهانی اتحاد دوآلمان را با موفقیت تحقق بخشد و در سوم اکتبر سال ۱۹۹۰ جمهوری دمکراتیک آلمان به جمهوری آلمان فدرال پیوست.

حزب دمکرات مسیحی آلمان به رهبری هلموت کهل در سپتامبر سال ۱۹۹۸ در انتخابات پارلمانی شکست خورد و راه برای به قدرت رسیدن حزب سوسیال دمکرات آلمان با حمایت حزب سبزهای این کشورفراهم شد. هلموت کهل در اکتبر سال ۱۹۹۸ طی مراسمی نظامی از قدرت کناره‌گیری کرد.                                                                     هلموت کهل در سال ۲۰۰۰ در پی رسوایی کمک‌های مالی به حزب دمکرات مسیحی آلمان با انتقادهای زیادی روبرو شد. ولفگانگ تیرزه، رئیس مجلس نمایندگان آلمان به خاطر این رسوایی حزب دمکرات مسیحی آلمان را بیش از ۴۰ میلیون مارک جریمه کرد و باعث تشدید اختلافات در حزب شد که سرانجام او رهبری افتخاری این حزب را نیز واگذار کرد.

بدون حمایت‌های هلموت کهل، صدراعظم پیشین آلمان، قدرت یافتن آنگلا مرکل، صدراعظم کنونی آلمان، تصورناپذیر بود. کهل ابتدا در دهه ۱۹۹۰ این سیاست‌مدار شرق آلمان را به وزارت خانواده منصوب کرد و خانم مرکل چندی بعد وزیر محیط زیست آلمان شد 

هلموت کهل، صدراعظم پیشین آلمان، بخصوص در زمان استراحتش سعی می‌کرد از خود و افراد خانواده‌اش تصویری جذاب حاکی از صفا و صمیمیت عرضه کند. این در حالی بود که همسرش‌هانه‌لوره و پسرانش والتر و پتر از نبود پدر سیاست‌مدارشان در خانه و زیر نظر بودن فعالیت‌های‌شان در رسانه‌ها رنج می‌بردند. در ماه ژوئیه سال ۲۰۰۱همسر هلموت کهل پس از یک دوره بیماری سخت و زمانی که ازدواج این دو چهل ساله شده بود دست به خودکشی زد.  کهل چهار سال پس از مرگ همسرش بار دیگر عاشق شد. مایکه ریشتر، زنی ۳۴ ساله و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد، فاتح قلب هلموت کهل شده بود. این دو در سال ۲۰۰۸ به هنگامی که کهل در درمانگاهی بستری بود، ازدواج کردند.

دولت آلمان در سال ۲۰۱۲ با پخش تمبرهایی از هلموت کهل، از رهبر اتحاد آلمان و اروپا تقدیر کرد. شمار کسانی که دولت آلمان در زمان زندگی‌شان با تولید تمبرهایی از آنها تقدیر کرده بسیار معدودند.

 

منبع : دویچه وله

گرداوری: امیررضا حشمت

Share this post